Toxoplasma gondii

 

 

 

[Domů]
[Nahoru]

Left změny

Free Homepage Translation
_________________________

Mé inzeráty

 

Věděli jste, že KAŽDÝM odemčením
mobilu můžete vydělat nějakou částku?

Jestli chcete poradit jak to nastavit, ozvěte se mi a já Vám s tím poradím. Je to zdarma. Peníze se připisují každý večer a můžete si je buď poslat na účet do banky nebo si za ně vzít kredit na volání.

 

Jak pomáhat kočičkám a pejskům
  bez domova i v útulcích ZDARMA!
Kdo chce pomoci zvířátkům v nouzi, tak může!

 

Vydělávejte voláním a hraním her
SKVĚLÁ aplikace ZDARMA, která Vám vždy, když voláte nebo hrajete hry, bude vydělávat peníze. Vhodné pro PC i mobil.
Zavoláte - zaplatí Vám. Napíšete SMS - zaplatí Vám. Pošlete soubor - zaplatí Vám. Dobré co? A Vy neplatíte nikdy nic ... jen vyděláváte :)!

 

PŘESNÝ ČAS V ČR !
Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?
Přesný čas v ČR. Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?

 

Pohádky pro děti
Stovky krásných Českých pohádek v textu a pár i namluvených pro děti ZDARMA

 

 

KONTAKT

 

 

 

Toxoplasma gondiiToxoplasma gondii – toxoplasmosa,

Mezihostitel - člověk, dobytek, ovce kozy hlodavci. Kočka, pes.

Asi jedna třetina lidské populace je infikována parazitem Toxoplasma gondii, ale většina z nich to neví.

Průběhové formy toxoplasmosy: akutní versus chronická Pouze 1% napadených lidí má příznaky onemocnění! Poškození buněk hostitele růstem merontu a hypersensitivity - Nekrotizace napadených tkání - Poškození vyvíjecího se plodu v matce.
U člověka probíhá ve většině případů podobně jako běžné, chřipce podobné virové onemocnění, za něž bývá často chybně diagnostikována.
Po odeznění příznaků akutní infekce přežívá parazit v člověku ve formě tkáňových cyst až do konce života.

Ačkoli Toxoplasma nezpůsobuje žádné příznaky u většiny lidí, může být škodlivá pro osoby s potlačeným imunitním systémem a plod matek se nakazí během těhotenství. Zvláště nebezpečné kmeny se vyskytují především v Jižní Americe, jsou nejčastější příčinou slepoty v Brazílii.

Toxoplasma je jedním z mála parazitů, kteří mohou infikovat téměř jakýkoli teplokrevného živočicha. Jeho spory se vyskytují v prachu a snadno nakazí hospodářská zvířata, jako jsou krávy, ovce, prasata a kuřata. Lidé se mohou nakazit tím, že jí nedovařené maso nebo nemytou zeleninu.

"Je to všude, a pak stačí trefit jen na jednu sporu, aby se člověk nakazil," říká Jeroen Saeij, asistent profesora biologie na MIT. "Většina případů nezabíjejí hostitele, ale vytvoří celoživotní, chronické infekce, hlavně v mozku a svalové tkáni."

Saeij vyšetřuje klíčovou otázku: proč některé kmeny parazita Toxoplasma (existuje jich alespoň tucet) jsou nebezpečnější pro člověka než pro ostatní.

On a jeho kolegové se zaměřili svou pozornost na typu kmene II, což je nejčastější ve Spojených státech a Evropě, a také s největší pravděpodobností produkují symptomy. V článku, který vyšel on-line z The Journal experimentální medicíny, vědci hlásí objev nového Toxoplasma proteinu, který může pomoci vysvětlit, proč Typ II je více virulentní než jiné.

Toxoplasma gondiiToxoplasma infekce se liší po celém světě. Ve Spojených státech je to o 10 až 15 procent, zatímco v Evropě a Brazílii jsou mnohem vyšší, kolem 50 až 80 procent. Nicméně, toto jsou pouze odhady - je obtížné vypočítat přesné počty, protože většina infikovaných lidí nemá žádné příznaky.

Po infikování, parazit tvoří cysty, které obsahují mnoho pomalu se množících parazitů, ve svalové tkáni a mozku. Pokud cysty prasknou, imunitní buňky zvané T-lymfocyty obvykle parazity zabijí. Nicméně, lidé s potlačenými imunitním systémem, jako jsou pacienti s AIDS nebo osoby podstupující chemoterapii, nemají účinnou obranu.

"U pacientů s AIDS, jsou T buňky v podstatě pryč, takže jakmile cysta praskne, může infikovat více mozkových buněk, které nakonec způsobí skutečné poškození mozku," říká Saeij.

Infekce může také způsobit vrozené vady, v případě, že matka je napadena během těhotenství. (Pokud je již napadena před otěhotněním, tak obvykle žádné nebezpečí pro plod nehrozí.)

Existují léky, které mohou parazita zabít, ale jakmile se vytvoří cysty, je velmi obtížné, aby je odstranit.

Před několika lety, Saeij a jeho kolegové ukázali, že parazit Toxoplasma vylučuje dvě bílkoviny zvané rhoptry18 a rhoptry16 do hostitelské buňky. Tyto proteiny umožňují parazitům převzít mnoho hostitelských buněčných funkcí.

V nové studii, tým MIT ukázal, že parazit rovněž vylučuje protein zvaný GRA15, který spouští zánět v hostiteli. Všechny Toxoplasma kmeny mají tento protein, ale tuto verzi naleznete pouze v typu II kde způsobuje zánět. Při imunitní reakci, která má za cíl zničit útočníky, ale může také dojít k poškození hostitele vlastní tkáně. V mozku, může zánět vést k encefalitidě. Tato schopnost způsobit zánět pravděpodobně vysvětluje, proč je typ II kmen je tak mnohem více nebezpečný pro člověka