Giardia  Intestinalis

 

 

 

[Domů]
[Nahoru]

Left změny

Free Homepage Translation
_________________________

Mé inzeráty

 

Věděli jste, že KAŽDÝM odemčením
mobilu můžete vydělat nějakou částku?

Jestli chcete poradit jak to nastavit, ozvěte se mi a já Vám s tím poradím. Je to zdarma. Peníze se připisují každý večer a můžete si je buď poslat na účet do banky nebo si za ně vzít kredit na volání.

 

Jak pomáhat kočičkám a pejskům
  bez domova i v útulcích ZDARMA!
Kdo chce pomoci zvířátkům v nouzi, tak může!

 

Vydělávejte voláním a hraním her
SKVĚLÁ aplikace ZDARMA, která Vám vždy, když voláte nebo hrajete hry, bude vydělávat peníze. Vhodné pro PC i mobil.
Zavoláte - zaplatí Vám. Napíšete SMS - zaplatí Vám. Pošlete soubor - zaplatí Vám. Dobré co? A Vy neplatíte nikdy nic ... jen vyděláváte :)!

 

PŘESNÝ ČAS V ČR !
Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?
Přesný čas v ČR. Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?

 

Pohádky pro děti
Stovky krásných Českých pohádek v textu a pár i namluvených pro děti ZDARMA

 

 

KONTAKT

 

 

 

Giardia Intestinalis, Starší Název Lamblia  

Prvok,  Bičíkovec Velikost:    max. 20 x 10 mikrometrů Chronická giardioza je provázena střídavými průjmy a zácpami /opět náš dráždivý tračník/, nucením na zvracení, křečemi v břiše hlavně po jídle, ANEMIÍ, záněty žlučníku a žlučníkovými KAMENY !
Giardia nasedlá na střevní sliznici snižuje její resorpční schopnost a dráždí střevo svými metabolity. Má i bezpříznakový průběh.

Může být také přenesena mouchou nebo cystami na zelenině. Ze jmenovaných prvoků je nejčastější.

Vyskytují se ve dvou odlišných formách - jako pohyblivý trofozoit a nepohyblivá, odolná cysta. Trofozoit má hruškovitý tvar, je dorzoventrálně zploštělý a měří 10-20 x 6-15 mm. V přední zaoblené části je přísavná destička lemovaná fibrilou, kterou se parazit přichycuje ke střevnímu epitelu, a dvě oválná jádra s centrálně uloženými jadérky (karyozomy). Přísavným diskem nepřijímá potravu. V bazálních tělískách, kinetozomech, začínají čtyři páry bičíku: 2 ventrální, 2 kaudální, 2 ventrolateralni a 2 anterolateralni. Blízko středu jsou dvě mediánní tělíska. Tato forma se prokazuje v duodenálním obsahu a v průjmovité stolici ve stadiu akutním. Oválné cysty mají ochrannou hyalinní membránu, měří 8-12 x 7-10 mm, jsou bezbarvé a světlolomné. Po obarvení se zviditelní 4 jádra, srpkovité zbytky přísavného disku a kousky bičíku. Mezi buněčnou membránou giardie a stěnou cysty je úzká mezera. K vylučování cyst dochází ve stadiu chronickém a latentním.

Lokalizace u člověka: trofozoiti jsou v duodenu a jejunu jednak volně, jednak přichyceni na sliznici a do tkání nevnikají. Zde se binárně dělí a vyživují se osmoticky střevními tekutinami. Postupnou pasáží trávicím traktem se trofozoiti mění v cysty v dolní části tenkého střeva a ty jsou vylučovány se stolici. Důležitá je skladba potravy, nejlépe se střevním protozoim daří při stravě bohaté na sacharidy, jejich počet klesá při potravě bílkovinné (masité).

Epidemiologie: giardioza je jednou z nejčastějších parazitoz vyskytujících se kosmopolitně s občasnými epidemiemi (pitná, vodovodní voda). Má fekálně orální cestu přenosu, zdrojem infekce je člověk vylučující cysty. Vyšší procento nákaz je v subtropech a tropech, průměrné 5-25 %, v mírném pásmu je více postižena dětská populace v kolektivních a sociálních zařízeních (školky, školy, dětské domovy), dospěli s nedostatečnými hygienickými návyky a ve společných ubytovnách a nápravných zařízeních. Výskyt bičíkovců u osob vyšetřených pro střevní potíže: ve střední Evropě 2-6 % pozitivních dospělých a 10-15 % děti, v ČR 1 % pozitivních dospělých a 4-5 % děti (až 50 % děti v dětských domovech). K přenosu nákazy slouží odolné cysty cestou alimentární, kontaminovanou vodou nebo potravou (ovoce, zelenina). Na volně uložené potraviny může pasivně přenést cysty hmyz, nejčastěji mouchy. Cysty ničí teplota vyšší než 50C, zmrazení a silné dezinfekční prostředky.

Symptomy : giardioza s příznaky gastrointestinalnimi (méně často cholecystopatickymi) postihuje převážně děti, u dospělých může probíhat asymptomaticky. Silnější nákazu provázejí průjmy, nauzea a křečovitě bolesti břicha. Porucha resorpce tuku může vést k deficitu vitaminu rozpustných v tucích. Symptomy nejsou závislé na počtu nalezených cyst. U pacienta s těžkými intestinálními symptomy se mohou nalézt cysty ojediněle a naopak velké množství cyst se prokáže u osob bez klinických příznaků.

Léčba Entizolem