Echinococcus granulosus

 

 
 

[Domů]
[Nahoru]

Left změny

Free Homepage Translation
_________________________

Mé inzeráty

 

Věděli jste, že KAŽDÝM odemčením
mobilu můžete vydělat nějakou částku?

Jestli chcete poradit jak to nastavit, ozvěte se mi a já Vám s tím poradím. Je to zdarma. Peníze se připisují každý večer a můžete si je buď poslat na účet do banky nebo si za ně vzít kredit na volání.

 

Jak pomáhat kočičkám a pejskům
  bez domova i v útulcích ZDARMA!
Kdo chce pomoci zvířátkům v nouzi, tak může!

 

Vydělávejte voláním a hraním her
SKVĚLÁ aplikace ZDARMA, která Vám vždy, když voláte nebo hrajete hry, bude vydělávat peníze. Vhodné pro PC i mobil.
Zavoláte - zaplatí Vám. Napíšete SMS - zaplatí Vám. Pošlete soubor - zaplatí Vám. Dobré co? A Vy neplatíte nikdy nic ... jen vyděláváte :)!

 

PŘESNÝ ČAS V ČR !
Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?
Přesný čas v ČR. Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?

 

Pohádky pro děti
Stovky krásných Českých pohádek v textu a pár i namluvených pro děti ZDARMA

 

 

KONTAKT

 

 

 

Echinococcus granulosus Echinococcus granulosus

Je to velmi nebezpečný parazit savců, tvořící boubel u člověka. Měchožil zhoubný působí echinokokózu.

Měchožil zhoubný (Echinococcus granulosus) napadá psy; mezihostitelem je ovce nebo člověk, v jejichž orgánech (plíce, játra) se mohou rozvíjet boubele obřích rozměrů (až 40 cm v průměru). K infikování dochází následkem těsného kontaktu se psy.

Echinokokóza, cystická echinokokóza nebo alveolární hydatidóza je parazitární onemocnění, potenciálně smrtelné, způsobované tasemnicemi rodu měchožil – jmenovitě je to měchožil zhoubný (Echinococcus granulosus), měchožil bublinatý (Echinococcus multilocularis, „liščí tasemnice“), případně Echinococcus vogeli, Echinococcus oligarthrus (patogenní měchožilové z Jižní a Střední Ameriky) a Echinococcus ortleppi.

Definitivním hostitelem jsou psovité šelmy (lišky, psi) a kočky, kterým parazitují ve střevech.

Nemoc je nebezpečná pro mezihostitele, kterými jsou malí přežvýkavci (ovce, kozy), srnčí zvěř, skot, prase, hlodavci a také člověk. Ti se obvykle nakazí vajíčky z trusu definitivních hostitelů, v zažívacím traktu se pak z vajíček uvolňují larvy tasemnice, které většinou končí v játrech, kde vytvářejí cystu – hydatidu. Kromě chemoterapie benzimidazoly je téměř vždy nutné chirurgické odstranění parazitárních ložisek.

 

Infekce člověka je následkem požití vajíček nebo článků echinokoka, ke kterému může dojít například v souvislosti s úklidem exkrementů výše uvedených zvířat, používáním jídelního nádobí domácích zvířat, olizováním tváře nebo rukou domácími zvířaty, koupáním ve vodojemech, nebo po požití nemytých lesních plodů (jahod, malin, borůvek, hub), na kterých mohou ulpívat části parazita. Člověk se může nakazit i od zdravého psa, na jehož srsti ulpí výkaly nemocných psů. Souvisí to s oblibou psů v očichávání exkrementů, případně s vyválením se v nich. Proto u majitelů psů, koček a chovatelů lišek je 20x větší pravděpodobnost, že se parazitem nakazí. Častěji jsou infikováni chovatelé zvířat a lidé, jejichž práce je spojena s uchováváním a opracováním surovin živočišného původu.

Závažnost echinokokózy závisí na lokalizaci, druhu, rozšíření a velikosti cyst, které vznikají v těle člověka následkem infekce. Na začátku onemocnění se nejčastěji objevuje slabost, únava, dušnost, závratě, tlak v pravém podžebří a některé projevy alergické reakce. Další fáze nemoci se projevují už konkrétními známkami postižení jednotlivých orgánů. Při postižení jater může vzniknout alveolární echinokokóza. Při této, v minulosti velice vzácné formě nákazy, dochází k vývoji larvy parazita Echinococcus multilocularis ve formě cysty (hydatidy), která vypadá jako nádor. Díky pomalému růstu hydatid je začátek onemocnění téměř vždy bez příznaků, vlastní obtíže se objevují až po několikaleté infekci. V České republice je alveolární echinokokóza zatím vzácné, a tím i méně známé onemocnění. Z minulosti je znám pouze jediný případ alveolární echinokokózy, který byl popsán před třiceti lety. Teprve v posledních dvou letech se v ČR objevily nové případy alveolární echinokokózy, které mohou přímo či nepřímo souviset s nárůstem počtu lišek infikovaných původcem echinokokózy. Podle údajů veterinární správy činil u nás v roce 2005 podíl lišek infikovaných echinokokem 8 %, zatímco v roce 2008 tento ukazatel vzrostl až na 28 %.

Zásady prevence nákazy echinokokem spočívají především v důsledném dodržování hygieny. Jedná se především o důkladné mytí rukou po kontaktu s domácími zvířaty, která mají přímý kontakt se zevním prostředím, pečlivé omytí lesních plodů před konzumací tekoucí studenou vodou, v ideálním případě konzumace pouze tepelně upravených lesních plodů (minimálně při 60 stupních Celsia). Nedílnou součástí předcházení onemocnění je hubení hlodavců v blízkosti lidských obydlí a pravidelné odčervování domácích psů a koček.