Ascaris - škrkavka

 

 

 

[Domů]
[Nahoru]

Left změny

Free Homepage Translation
_________________________

Mé inzeráty

 

Věděli jste, že KAŽDÝM odemčením
mobilu můžete vydělat nějakou částku?

Jestli chcete poradit jak to nastavit, ozvěte se mi a já Vám s tím poradím. Je to zdarma. Peníze se připisují každý večer a můžete si je buď poslat na účet do banky nebo si za ně vzít kredit na volání.

 

Jak pomáhat kočičkám a pejskům
  bez domova i v útulcích ZDARMA!
Kdo chce pomoci zvířátkům v nouzi, tak může!

 

Vydělávejte voláním a hraním her
SKVĚLÁ aplikace ZDARMA, která Vám vždy, když voláte nebo hrajete hry, bude vydělávat peníze. Vhodné pro PC i mobil.
Zavoláte - zaplatí Vám. Napíšete SMS - zaplatí Vám. Pošlete soubor - zaplatí Vám. Dobré co? A Vy neplatíte nikdy nic ... jen vyděláváte :)!

 

PŘESNÝ ČAS V ČR !
Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?
Přesný čas v ČR. Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?

 

Pohádky pro děti
Stovky krásných Českých pohádek v textu a pár i namluvených pro děti ZDARMA

 

 

KONTAKT

 

 

 

Ascaris - Škrkavka   Video  1

Červ dlouhý přibližně 10 až 30 centimetrů, v průřezu je kulatý a konce má lehce zašpičatělé. Barvu má narůžovělou nebo nažloutlou. Škrkavky mají odděleně pohlaví, samičky jsou delší.
Dospěli paraziti sídlí v tenkém střevě člověka, kde samičky kladou vajíčka. Ta pak odcházejí se stolici z těla. Jedna samička naklade za den až 200 tisíc vajíček. Červ může být silný asi jako tužka a žije jeden až dva roky.

Ač se to zdá překvapivé, škrkavka je nejrozšířenějším střevním parazitem na světě. Nejvíce rozšířena je v tropických oblastech, kde mají vajíčka optimální podmínky k dozrávání. Vzhledem k horším hygienickým podmínkám jsou zde také dobře podmínky k přenosu infekce. Odhaduje se, že celosvětové trpí tímto parazitárním onemocněním až jedna miliarda lidí.

Krevním oběhem se pak dostává do plic a dále do průdušek. Tam člověka dráždí ke kašli a tím se dostává do průdušnice a do dutiny ústní, kde je znovu spolknutá a putuje opět do střeva. Zde dorůstá v dospělého jedince. Ve střevě postiženého člověka se většinou vyskytuje více červů najednou. Samičky jsou oplodněny a začnou klást vajíčka. Ve vajíčku se za dva až tři týdny vyvine larva, vajíčko se stává infekčním a čeká, dokud ho někdo nepozře. Kruh je uzavřen.
Škrkavky, které cestují krevním oběhem do plic, způsobují zejména plicní postižení. To se projeví:zvýšenými teplotami, kašlem, ve vykašlávaném hlenu může být krev, někdy jsou bolesti za hrudní kosti. Na rentgenovém snímku plic lze vidět zánětlivá ložiska. V krevním obraze převažují takzvané eozinofilní bílé krvinky. Ty jsou typické právě pro parazitární onemocnění a také pro alergie.
Larvy ale nemusí vycestovat pouze do plic. Krevním oběhem mohou být zaneseny do kteréhokoliv jiného orgánů, třeba do ledvin, mozku, míchy nebo oka, a tento orgán pak svou přítomnosti poškozují.

 

Dospěli červi ve střevu způsobují: ztrátu chutí k jídlu, bolesti břicha, někdy i dosti výrazně, případně zvracení. Větší množství červů dokáže střevo dokonce i zneprůchodnit a stav se pak projeví jako dramatická náhlá břišní příhoda, která si vyžádá neodkladný chirurgický zákrok. Někdy se dospěla škrkavka objeví ve stolici. Škrkavky mohou zabloudit do žlučovodů nebo do vývodů slinivky, zde způsobí zánět žlučovodů, zánět slinivky břišní, zánět slepého střeva. Nejhorší variantou je proniknutí dospělého červa střevní stěnou do volné dutiny břišní, což způsobí nebezpečný zánět pobřišnice, u něhož je vždy nutná chirurgická léčba.