Malárie

 

 

 

[Domů]
[Nahoru]

Left změny

Free Homepage Translation
_________________________

Mé inzeráty

 

Věděli jste, že KAŽDÝM odemčením
mobilu můžete vydělat nějakou částku?

Jestli chcete poradit jak to nastavit, ozvěte se mi a já Vám s tím poradím. Je to zdarma. Peníze se připisují každý večer a můžete si je buď poslat na účet do banky nebo si za ně vzít kredit na volání.

 

Jak pomáhat kočičkám a pejskům
  bez domova i v útulcích ZDARMA!
Kdo chce pomoci zvířátkům v nouzi, tak může!

 

Vydělávejte voláním a hraním her
SKVĚLÁ aplikace ZDARMA, která Vám vždy, když voláte nebo hrajete hry, bude vydělávat peníze. Vhodné pro PC i mobil.
Zavoláte - zaplatí Vám. Napíšete SMS - zaplatí Vám. Pošlete soubor - zaplatí Vám. Dobré co? A Vy neplatíte nikdy nic ... jen vyděláváte :)!

 

PŘESNÝ ČAS V ČR !
Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?
Přesný čas v ČR. Chcete si seřídit hodiny, hodinky, budík nebo PC?

 

Pohádky pro děti
Stovky krásných Českých pohádek v textu a pár i namluvených pro děti ZDARMA

 

 

KONTAKT

 

 

 

Nebezpečí malárie

Stále dostupnější pobytové a poznávací zájezdy do exotických zemí s sebou přináší nejen spoustu krásných zážitků, ale také riziko nakažení nejrůznějšími onemocněními typické pro tyto destinace. Mezi jedno z nejrozšířenější patří také malárie.
Malárie je velmi vážné infekční onemocnění, které může mít za následek i smrt.

Původce:

Původcem malárie je parazit PLASMODIE. Jelikož se nevyskytuje v krvi, je velmi odolný vůči imunitnímu systému. Známe několik druhů tohoto parazita (Plasmodium Falcipanum - způsobuje až 80% onemocnění a 90% úmrtí, Plasmodium Vivax, Plasmodium Ovale, Plasmodium Malariae, Plasmodium Knowesli, Plasmodium Semiovale).

Výskyt Malárie:

Tropické a subsaharské oblasti (Afrika, Střední a Jižní Amerika, Jižní Asie, Střední Východ)
v Evropě - díky cestovatelům či přistěhovalcům z rizikových destinací
Výskyt v číslech:
riziku postižení nákazou malárie je vystaveno až 40% lidí z celého světa
za 1 rok onemocní malárií 300 až 500 lidí
za 1 rok na tuto chorobu zemře 1 milión lidí, nejvíce bohužel děti do 5 let věku (90% obyvatel jsou z Afriky)
Přenašeč: moskyti nebo komár - ANOPHELES
Hostitelé: savci - člověk, opice, netopýři, ptáci, plazi
Způsob nákazy: Komár se infikuje od osoby nakažené parazitem způsobující malárii. V nakaženém komárovi se parazit pomnoží (toto pomnožení trvá 1 týden) a komár se tak stává přenašečem. Komár představuje riziko pro další šíření choroby. Jestliže tento nakažený komár poštípe neinfikovanou osobu, dojde k přenesení parazita do krve člověka. Tento parazit vstupuje do jater a následně napadá jaterní buňky. Parazit dále roste a množí se. V tomto stádiu nejsou patrné žádné příznaky onemocnění. Následně parazit opouští jaterní buňky a stěhuje se do erytrocytů - červených krvinek. Tato fáze trvá 8 dní až několik měsíců. V erytrocytech se parazit množí a roste a tím způsobuje jejich zvětšování až prasknutí. Z prasklých červených krvinek se uvolní parazit, který může následně napadnout další erytrocyty. Do krve se přitom uvolní parazitární toxin, který způsobí prvotní projevy.

Příznaky malárie:

První příznaky se objeví po 10 dnech až 4 týdnech od nákazy. Parazit druhu Ovale a Vivax se může skrýt do jaterních buněk a samotné onemocnění může propuknout až po 4 letech od kousnutí komárem.

Horečka, příznaky podobné chřipce (bolesti hlavy, zimnice, třesavka, bolesti svalů, kloubů, únava, slabost), nauzea, zvracení, průjem, anemie - chudokrevnost a žloutenka (z důvodu postižení a ztráty erytrocytů), tiky, křeče, ...
Pokud se malárie nezačne včas léčit hrozí selhání ledvin, neurologická postižení, kóma až úmrtí
Diagnostika: anamnéza - zda byla uskutečněna cesta do rizikové oblasti odběr krve - na výskyt parazita
Léčba: Pokud se co nejdříve provede včasná diagnostika a následná léčba je toto onemocnění léčitelné
léčba se stanovuje na základě druhu parazita, který malárii způsobuje, dle oblasti, ve které se postižený nakazil, dle věku nemocného a dle závažnosti onemocnění
aplikují se ANTIMALARIKA - CHININ - působí jako analgetikum (zklidňuje bolest), antipyretikum (snižuje horečku) a působí proti parazitům
Velmi účinnou látkou proti malárii je ARTEMISININ, který se získává z pelyňku Artemisia Annua. Jelikož se prokázala jeho velká účinnost, zvýšila se po něm poptávka a následně i pořizovací cena. Množství pelyňku tak díky silné poptávce a náročnosti na klimatické podmínky výrazně kleslo. Nové výzkumy však objevily, že tento účinný lék lze vyrobit za pomoci geneticky upravených kvasinek. Tento objev přispěl k následnému snížení ceny a k větší dostupnosti.

Prevence:

4 - 6 týdnů před cestou do rizikové destinace se užívají ANTIMALARICKÉ PŘÍPRAVKY - tyto přípravky snižují riziko nákazy, ale nezaručují jistotu, že k nákaze nedojde!
zabránění pokousání komáry - pomocí repelentů, postřiků, sítí, vhodného oblečení - dlouhé rukávy a nohavice)
Díky větším možnostem cestování se zvyšuje i riziko přenosu infekce do zemí, ve kterých se malárie nikdy nevyskytovala.